Bell'O - 33" Electric Fireplace (33II310GRA)
Key Features
33" Electric Fireplace Insert – Designed to add warmth and ambiance to any room with a realistic flame display.
5,200 BTU Heating Power – Efficient heating output ideal for living rooms, bedrooms, or offices.
Year-Round Use – Flame effect operates with or without heat for all-season enjoyment.
Safer Plug™ Technology – Built-in safety feature helps prevent electrical hazards.
Remote Control Included – Easily adjust heat and flame settings from a distance.
Cool-Touch Glass Front – Safe for use around children and pets.
Vent-Free & Easy Installation – Plug into a standard outlet with no ventilation required.
Product Details
Product Name: Bell’O Electric Fireplace Insert
Brand: Bell’O / ClassicFlame
Model Number: 33II310GRA
Fuel Type: Electric
Heating Type: Infrared Quartz
Heating Capacity: Up to 1,000 sq. ft.
Heat Output: 5,200 BTU
Voltage: 120V
Wattage: 1500W
Installation Type: Insert / Built-In / TV Stand Compatible
Vent Type: Vent-Free
Weight: 44.75 lb
Dimensions
Width: 30.0 in
Height: 23.8 in
Depth: 8.86 in
Additional Features
Flame Colors: Multiple (Spectrafire™, Sapphire, Amethyst, Campfire, Midnight Fire)
Flame Settings: Adjustable brightness & speed
Display: Tempered glass front with log set and ember bed
Timer: 30 minutes to 9 hours
Included in the Box
• 1 × Bell’O 33" Electric Fireplace Insert
• 1 × Remote Control
• 1 × Owner’s Manual
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
Key Features
Product Details
Brand: Bell’O / ClassicFlame
Model Number: 33II310GRA
Fuel Type: Electric
Heating Type: Infrared Quartz
Heat Output: 5,200 BTU
Voltage: 120V
Wattage: 1500W
Vent Type: Vent-Free
Weight: 44.75 lb
Dimensions
Width: 30.0 in
Height: 23.8 in
Depth: 8.86 in
Additional Features
Timer: 30 minutes to 9 hours
Included in the Box
• 1 × Remote Control
• 1 × Owner’s Manual
Bell'O - 33" Electric Fireplace (33II310GRA) | OPM SALES